Projekt 5G pro 5 měst umožnil českým městům otestovat úroveň 5G sítí a současně tak začít budovat nová inovativní řešení.
Chytlavý název projektu původně představoval výzvu do soutěže, která pěti českým městům slibovala pilotní testování technologií využívající principy 5G sítí. Od soutěže, vyhlášené Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem pro místní rozvoj, uplynulo více než dva roky – co se od té doby podařilo? Města Plzeň, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Bílina a Jeseník pro své občany zavedla ve spolupráci s operátory a dalšími partnery 5G sítě umožňující vyšší přenosovou kapacitu, stabilitu a kratší odezvu datových sítí. Kromě toho se města zaměřila na testování možností využití technologie 5G oblastech inteligentní mobility, bezpečnosti, energetiky a vzdělávání.
Cílem projektu bylo zmapovat připravenost 5G sítí včetně infrastruktury a dostupnosti technologií, identifikovat možné bariéry a zejména usnadnit realizaci projektů v dalších samosprávách i s přesahem do soukromého sektoru.
5G představuje novou generaci vysokovýkonnostních mobilních sítí. Nepřináší pouze zvýšení rychlosti v mobilních zařízeních pro běžného spotřebitele, ale rovněž vyšší přenosovou kapacitu z pohledu objemu dat i počtu připojených zařízení. Mezi jeho další přednosti patří stabilita a kratší odezva datových sítí, které jsou klíčové pro rozvoj chytrých, bezpečných a odolných měst či technologií v průmyslu, zdravotnictví, energetice, mobilitě, zemědělství a dalších oblastech.
|
Jedním z ověřených přínosů technologie 5G je její využití jako samostatné či doplňkové konektivity ke stávající infrastruktuře kabelových sítí a bezdrátové komunikace pro širokou škálu technologických aplikací.
V Bílině byla na 5G sít připojena část městského kamerového systému. Omezená kapacita mikrovlnných spojů či nedostupnost optické infrastruktury pro kamerové body a další zařízení tak nyní nepředstavuje žádný problém. Pokrytí města 5G rovněž umožňuje městské policii živě přenášet obraz z vozidel i tělových kamer strážníků do dohledového centra, na což 4G a starší sítě nedostačovaly.
Vysoká kapacita, nízká latence a spolehlivost spojení umožňuje i další možnosti nasazení – v Plzni je například plánováno využít 5G jako datové infrastruktury pro testování provozu autonomních tramvají. Své uplatnění nalezne 5G také například v případě dronů, které pomáhají při zásazích integrovaného záchranného systému.
5G sítě městům a obcím otevírají zcela nové možnosti technologického rozvoje, řízení města a zlepšení kvality života občanů. Umožňují také vznik nových bezpečných datových koridorů, které usnadní komunikaci a sdílení informací mezi městy. Zároveň však mají potenciál přispět k řešení i dlouhodobých problémů, například v kontextu dostupnosti vysokorychlostní datové infrastruktury v menších obcích.
S blížícím se závěrem projektu k dubnu 2022 je aktuálně připravován dokument, který občanům, pracovníkům a vedení samospráv shrne veškeré poznatky, zkušenosti, úspěchy, stávající limitace a projektová doporučení. Předpokladem je, že tento dokument bude sloužit jako manuál či podpůrný materiál pro testování a zavádění 5G aplikací i v dalších městech.
Publikováno dne: 20.11.2021