Přidejte se k Evropskému týdnu mobility 2023!

EVROPSKÝTÝDENMOBILITY (ETM) je vlajková kampaň Evropské komise, která se každoročně koná v termínu 16. – 22. září. Cílem je zvýšit povědomí občanů o udržitelné mobilitě, upozornit na problémy v dopravě a hledat řešení šetrná ke klimatu a životnímu prostředí. ETM je ideální příležitostí pro obyvatele cíleně vyzkoušet alternativní způsoby dopravy a užít si výsady městského prostředí bez automobilů.

Do ETM se tradičně zapojují obce, důležitou součástí jsou ale také občané, iniciativy a neziskové organizace. Vítané jsou všechny aktivity na podporu veřejné dopravy, chůze, cyklistiky i dalších forem aktivní a udržitelné městské mobility. Může jít o organizované pěší procházky nebo cyklojízdy městem, akce a hry uspořádané v ulicích či vzdělávací workshopy.

EVROPSKÝTÝDENMOBILITY 2023: Neplýtvej energii: Kombinuj a jeď!

Pořadatelé vyzývají k akci sloganem „Kombinuj a jeď!“, který zůstává stejný jako v předchozím ročníku. Tématem letošní kampaně je pak ‚Neplýtvej energii!‘, což je zejména v souvislosti s probíhající energetickou krizí velmi aktuální téma. V poslední době čelíme nárůstu cen energií a vzrůstajícímu počtu lidí ohrožených energetickou chudobou. Vysoká spotřeba energie zároveň negativně přispívá ke změně klimatu a zhoršuje stav životního prostředí. Kampaň se věnuje všem zmíněným problémům a bude se snažit ukázat, že dnešní výzvy pro nás mohou být současně i příležitostí. Představeny budou návrhy opatření, která nám pomohou energií zbytečně neplýtvat, a to za využití různých forem udržitelné dopravy.

Registrace obcí

Registrace do ETM je pro všechny zdarma a nevyplývají z ní žádné další povinnosti. Ke kampani se může připojit každá obec, ať už se rozhodnete zorganizovat jakoukoliv aktivitu na podporu udržitelné mobility (procházku městem, cyklojízdy, přednášky či aktivity pro děti). Díky oficiální registraci získají účastníci přístup k užitečným materiálům, ze kterých mohou čerpat inspiraci. Město či obec získá navíc pozitivní publicitu.

Registrace do letošního ročníku byla spuštěna v květnu 2023. Přihlásit se můžete na tomto odkazu, kde je možnost přepnout do českého jazyka a celým procesem projít v češtině.

Aktuální informace naleznete stejně tak jako veškeré grafické materiály a Tematické pokyny v češtině na webu Ministerstva životního prostředí.

Publikováno dne: 26.4.2023